Divīzija

Divīzija (no latīņu divisio — "nodalījums") ir liela militāra vienība, kurā ietilpst vairāki pulki vai brigādes, un tajā ir 10 000 līdz 30 000 karavīri. Vairākas divīzijas var apvienot korpusā. Karaspēka dalījums divīzijās radās, karotājvalstīm palielinot karaspēka lielumu. Pirmās divīzijas izveidotas Francijā 17. gadsimtā.

Latvijas Bruņotajos spēkos divīzijas sāka veidot pēc Cēsu kaujām 1919. gada jūlijā, kad tika izveidota vienota armija. Divīzijas tika nosauktas Latvijas vēsturisko novadu vārdos. Jūlija vidū Latviešu atsevišķo jeb Dienvidlatvijas brigādi un Ziemeļlatvijas brigādi izvērsa par Kurzemes un Vidzemes divīzijām, atstājot tām iepriekšējos komandierus pulkvedi Jāni Balodi un pulkvedi Jorģi Zemitānu. Nedaudz vēlāk sākās trešās — Latgales divīzijas organizēšana, kuras komandēšanu uzdeva bijušajam 2. Cēsu kājnieku pulka komandierim pulkvedim-leitnantam Krišjānim Berķim. Ar armijas virspavēlnieka 15. jūlija pavēli armijas vienībām noteica vienotu uzbūvi un štatu: katrā divīzijā trīs kājnieku pulkus. Bermontiādes laikā 1919. gada decembrī tika noorganizēta -4. Zemgales divīzija, kuras vadība tika uzticēta pulkvedim Oskaram Dankeram. Katras kājnieku divīzijas sastāvā ietilpināja arī artilērijas pulku.

Latvijas armijas Tehnisko divīziju izveidoja 1922. gada janvārī. Tā bija dažādu kara tehnisko daļu sakopojums un to visu divīzijas pastāvēšanas laiku līdz 1940. gadam komandēja ģenerālis Jānis Kurelis.

More information sources

Izmantotie avoti:

Latvijas Bruņotie spēki. Vikipēdija. https://lv.wikipedia.org/wiki/Latvijas_Bru%C5%86otie_sp%C4%93ki

Juris Ciganovs. 1919.gada vasara – vienotas Latvijas armijas izveidošana. SARGS.LV 2016.gada 10. augusts. https://www.sargs.lv/lv/latvijas-neatkaribas-kars/2016-08-10/1919-gada-vasara-vienotas-latvijas-armijas-izveidosana

Related objects

Latvijas kara aviācijas aerodroms

Atrodas Vecgulbenes muižas teritorijā – vēsturiskajā centrā.

Gulbenē starpkaru periodā atradās Latvijas armijas garnizons, kurā bija izvietots 7.Siguldas kājnieku pulka bataljons, 1930-to gadu vidū uzsāka militāras aviācijas bāzes veidošanu, jo kara aviācijas veiksmīgai darbībai jau miera laikā jānodrošina plašs aerodromu tīkls. Īpaši nozīmīgi aerodromi tādās vietās, kur izveidojušies svarīgi dzelzceļu un ceļu mezgli.1935.gada 11.novembrī te uzsāka kara aerodroma būvniecība. Ar 1937.gadu Gulbenē izvietoja jaunizveidotu Aviācijas pulka vienību, kas kļuva par Latgales divīzijas izlūku 6.eskadriļu, palielinot armijas vienību skaitu Latvijas austrumu robežas tuvumā.

Redzama Oranžērijas ēka.

Litenes armijas vasaras nometne

Atrodas Litenes pagastā, mežā, netālu no Pededzes upes.

Litenes armijas vasaras nometne ir valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta.

Vienīgā vēsturiskā ēka, kura saglabājusies no nometnes laikiem - pārtikas noliktava, ēku pamati. Izveidota skatu platforma, kurā plīvo Latvijas karogs, novietoti soli, labiekārtota ugunskura vieta. Ar Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku atbalstu uzstādīts demilitarizēts lielgabals. Izvietotas informācijas plāksnes.

Litenes nometnes vieta būtu apskatāma kopā ar piemiņas vietu Litenes kapos - memoriāls "Sāpju siena".

Aizsākums Litenes nometnei meklējams 1935.gadā, kad Latvijas armijas Latgales divīzijai šeit sāka veidot vasaras nometņu kompleksu. Vairāki tūkstoši karavīru Litenē no maija līdz rudenim apguva kaujas taktikas iemaņas un šaušanas māku. 1941.gada vasarā Litenē armijas vasaras nometnē tika apcietināti Latvijas armijas virsnieki. Vairāki virsnieki tika nošauti uz vietas, pārējie - izsūtīti uz Sibīriju. 1941.gada 14.jūnijā Litenes un Ostroviešu nometnē, kas atradās aptuveni 10 kilometru attālumā no Litenes, apcietināja un deportēja uz Sibīriju vismaz 430 virsniekus.

Youtube kanāla "Latvijas armija" video "Litene - Latvijas armijas Katiņa"

Litenes armijas vasara nometnes teritorijā ir informācijas stendi latviešu un angļu valodā, gida pakalpojumi pieejama latviešu un krievu valodā - T. +371 29269823 un +371 29204507.