Brāļu Pormaļu partizānu grupa "Vilkači" piemiņas vieta
Memorialinis vieta

PHOTO_Vilkači_brāļi_Pormaļi.jpg
Įkeliama...
 Irbes, Mazzalves pag., Aizkraukles nov, Latvija
95

Nacionālo partizānu karš, kas Latvijā turpinājās līdz pat pagājušā gadsimta 50. gadu vidum, negāja garām arī Sēlijas novadam, kur Seces un Sēlpils pagastos jau kopš 1944. gada rudens aktīvi darbojās brāļu Pormaļu partizānu grupa "Vilkači". 

Brāļu Pormaļu nacionālo partizānu grupa izveidojās 1944. gada rudenī, kad Paulis un Jānis Pormaļi vācu armijas pretizlūkošanas grupas "Cepelīns" (Zeppelin) sastāvā, šķērsojot frontes līniju pie Kokneses un pārejot Daugavu, atgriezās dzimtajā Jēkabpils apriņķa Seces pagastā.

1945. gada februārī partizāni novērsa saimnieku Kļavinsku apcietināšanu, uzbrūkot čekistu grupai pie Vīgantes skolas, sagūstīja un piesprieda nāves sodu Seces Motoru tehniskās stacijas direktoram Kārlim Tauriņam, kurš bija aktīvi piedalījies 1941. gada 14. jūnija deportācijās un pēc atgriešanās no Krievijas atkal draudēja latviešiem ar izsūtīšanu uz Sibīriju.  

1945. gada vasarā partizāni vērsās arī pret padomju varas organizēto Seces mežu izciršanu, vairākkārt ar ieročiem rokās izgaiņājot uz meža darbiem norīkotos strādniekus ar vietējo Komunistiskās partijas organizatori Turčinu priekšgalā. Izplatīta bija arī dzelzceļa sliežu, kā arī lauksaimniecības tehnikas bojāšana, sabotējot labības kulšanu. Valsts svētkos partizāni augstākajās vietās izkāra pašizgatavotus Latvijas valsts karogus.  

Brāļu Pormaļu partizānu grupa meža apstākļos laida klajā arī vairākus nelegālā laikraksta "Vilkaču Sauciens" numurus.

Par brāļu Pormaļu nodošanu padomju drošības iestādes pat bija izsludinājušas 10 tūkstošus rubļu lielu atlīdzību.

1946. gada 11. augustā nodevības rezultātā čekisti ielenca brāļus Pormaļus vietējā mežsarga mājās. Paulis atstāja mājas pa sētas durvīm, bet Jānim izdevās izglābties, pa rudzu lauku nonākot mežā.  

1946. gada 16. oktobrī, partizānu grupas vadītāju Pauli Pormali čekistiem izdevās ievilināt lamatās, un viņš krita pie Seces pagasta "Taimiņu" mājām.

1948. gada 8. augustā Baltijas kara apgabala kara tribunāls Jāni Pormali notiesāja uz divdesmit pieciem gadiem ieslodzījumā. Astoņpadsmit garus gadus viņš pavadīja padomju vergu nometnēs Vorkutā, Taišetā un Mordovijā un Latvijā varēja atgriezties tikai 1965. gadā.

 

Panaudoti šaltiniai ir literatūra:

Bezbailīgie "Vilkači" Sēlijā, U.Neiburgs, Latvijas avīze 15.10.2005.g.

 

Susijusi istorija

Sėlių miško brolių gyvenvietė Sūpės pelkėje

Sūpės pelkė siejama su tautinių partizanų gyvenviečių ir kovų vietomis, susiformavusiomis žmonių ir vietovių sąveikoje. Jis aprašytas tremtinio latvių rašytojo Alberto Eglišo baladėje apie įvykius jo gimtojoje Sūpes purvos dalyje „Samanos ir dumblas“ – duoklė Sūpes purvos partizanams:

..." 1945 m., Švytintis ruduo pelkėje -

Per Poklevinskos gimtadienį Lieljānis vakarienės metu dalijasi:

gluosniuose fermentuotas alus,

Romulanai augintų sviestą,

Sausa motininė kmynų duona,

džiovintas kumpis Markutane,

Ir Stuchka svogūnai,

Ildzeniece sūris.

Dervingose kambario sienose

Žaibo sustingusios širdys,

Ir vienuolikoje sielų pulsuoja...

Į žemę įkastos šaknys...“

Ši praeities interpretacija su įvykiais po Antrojo pasaulinio karo apėmė žmonių liudijimą, dvasios ir vertybių sistemos išraišką. Tai primena žmonių suteiktą paramą nacionaliniams partizanams, kurių okupacinė valdžia negalėjo taip lengvai nugalėti.