"Arms Race" IV Soviet occupation

In the early 1950s to late 1980s, competition between the United States and the USSR involved causing or participating in military conflicts in different parts of the world, building satellite regimes, seeking new allies, competing economically and politically and exchanging mutual accusations to build influence while reducing that of the other side. 

Related objects

Zvaigznīte - Irbenes militārā apbūve

200 hektāru lielā platībā te kādreiz atradusies ļoti slepena militārā bāze, kuru aizņēmusi kara daļa Nr. 51429. Pie tās atradās kādreiz dzīvelīga armijas pilsētiņa

Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs

Slepenais padomju armijas objekts "Zvaigznīte" - Pilnīgi slepens objekts, ar kura palīdzību tika izspiegots pretinieks

Bijušā kosmiskās izlūkošanas stacija Zvaigznīte (Zvjozdochka), savā laikā darbojās kā kara daļa nr. 51429, objekta kopējā platība - 200 hektāri. Atklātībā šis objekts nonāca tikai 1993.gadā, armija to pameta gadu vēlāk. Sākotnēji šeit atradās trīs antenas. Mazāko no tām – 10 m antenu Padomju armija pirms atkāpšanās paņēma līdzi. Tā kā 16 m un 32 m antenas bija pārak lielas, tās pārvieto nebija iespējams. Ar šo antenu palīdzību militāristi varēja pārtvert un noklausīties telefonsarunas visā pasaulē. Pateicoties Krievijas Zinātņu akadēmijas un starptautisko radio astronomu sabiedrības spiedienam, Padomju armija atturējās no lielo antenu uzspridzināšanas, tā vietā tās nododot Latvijas valdībai.

Šobrīd Irbenes radioteleskopu izmanto zinātniskiem nolūkiem. Iekārta pēta kosmosa signālus, vistālākie saņemti pat no Gulbja zvaigznāja. Tas atrodas debess Ziemeļu puslodē, Piena ceļa blīvākajā daļā, tā būtībā ir Saules galaktikas galējā robeža. Zvaigznājs atrodas 500 miljonu gaismas gadu attālumā no mūsu planētas. Šis ir astotais lielākais radioastronomijas centru pasaulē. Tajā pašlaik darbojas 32 metrus augsta grozāma paraboliska antena RT-32, kas ir lielākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē, kā arī otra – 16 metrus augsta antena RTs-16. Vari doties ekskursijā, kurā ietilpst pastaiga Irbenes teritorijā, pazemes tuneļa apmeklējums un raķešu konstruktora Frīdriha Candera memoriālās telpas apskate ēkā “Kristāls”.

Ventspils 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis

Atjaunotais 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis ir pieejams apmeklētājiem kā skatu tornis. Šis tornis ar blakus esošajām četru lielgabalu pozīcijām ir Latvijā vienīgā tik labā stāvoklī saglabājusies krasta aizsardzības baterija kopš 2.pasaules kara. Tornis apmeklētāju apskatei ir pieejams, paredzot iespēju pa iekšējām kāpnēm doties augšā uz āra skatu platformu, no kuras paveras skats uz jūru. Blakus tornim ir uzstādīts informatīvais stends, kas papildināts ar QR kodu, ar kura palīdzību var atvērt un noskatīties animācija par vēstures notikumiem.

Šis militārā mantojuma komplekss būvēts 1939. gadā, uzsākot PSRS militāro bāžu būvniecību Latvijā. 46. krasta aizsardzības baterijā ietilpa četras Б -13 tipa lielgabalu pozīcijas. Pirmā šīs baterijas kauja – 1941. gada 24. jūnijā, kad Ventspils ostai uzbruka vācu torpēdkuteri, kas ar baterijas pretuguns palīdzību tika padzīti no Baltijas jūras krasta. 28. jūnijā padomju armija lielgabalus uzspridzināja.

Blakus tornim izveidota jauna iela, plašs stāvlaukums un koka laipa pāri aizsargājamai dabas zonai. 

Related stories

Kāpēc Latvijā nenotika Olimpiskās sacensības....jeb zemūdeņu remontdarbi Daugavgrīvā, Baltijas jūras kara flotes remontrūpnīcā

Kad 1980. gadā Maskava gatavojās Olimpiskajām vasaras spēlēm, bija aktuāls jautājums – kur rīkot burāšanas sacensības? Izrādās, ka izvēle kritusi sākotnēji uz Rīgu, jo ir ideāli apstākļi burāšanai Rīgas jūras līcī un pilsēta arī veca un skaista, kaunā nekritīs. Taču daļa rīdzinieku vēl atceras vai arī jaunāka paaudze ir lasījusi internetā, ka Rīga ,,it kā.. atteikusies no šī augstā goda un tāpēc sacensību rīkošana pārcelta uz Tallinas piepilsētu Piritu. Igauņi saņēma milzīgu finansējumu un uzcēla sev jaunu un modernu burāšanai un atpūtai domātu kompleksu, kuru pēc Olimpiādes beigām brauca apbrīnot neviens vien latvietis.... Taču nu atklājusies viena interesanta nianse – kļuvis zināms, kāpēc Rīga atteikusies no šī goda...

Armijas klātbūtne Mangaļsalā

Atmiņās spilgti iespaidi par Latvijas armijas klātbūtni Mangaļsalā. Aprakstīti forti kā arī Sapieru celtais dzelzsbetona nocietinājums. Atmiņas raksturo karavīru ikdienu, dzīves ritmu un ilustrē vidi Mangaļsalā. Mangaļsalas un Latvijas armijas karavīru apmeklējums

Vai Tukuma lidlaukā bija apraktas kodolgalviņas?

Uz atklātu sarunu Tukuma rajona laikrakstam „Neatkarīgās Tukuma Ziņas” pieteicies bijušais sardzes vada komandieris Aivars Skurstenis. Viņš savulaik bijis rezerves virsnieks un ārrindas zemessargs, kam 1993. gadā piedāvāja sarga vietu Laimoņa Mucenieka vadītajā agrofirmā «Durbe». Tur bija jāsargā ofiss – Līvānu mājiņa. Tāds ir stāsta sākums.

Kara lidlauks pie Tukuma

Šodien knapi saskatāmajos, ar zāli apaugušos angāros pie lielceļa uz Tukumu Padomju laikos stāvēja armijas iznīcinātāji. Arī tajos laikos lidlauks ar angāriem bija nomaskēts un par to nezinātāji nemaz nenojauta. 

About Kolka coast border guards

Memories of Valija Laukšteine, a resident of Kolka, about the times in Kolka when there were border guards.

Border guard laundry

Mirdza Stankevica, a resident of Kolka, tells her memories of the times when she was a laundry.

Memories of the Kolka border area

Memories of Biruta Freimane, a resident of Kolka, about the border area.

On Košradznieki relations with Soviet army

Imants Upner's memories of the Soviet era.

Botanical work by the sea

While performing the duties of a botanist, it was allowed to walk along the shore only with a border guard.

Kolkas krasta apsardzes novērošanas tornis

Kolkas raga pēdējās priedēs paslēpies robežapsardzības tornis, kurā PSRS laikos nemitīgi atradās robežsargu postenis un tam blakus esošā nelielā mūra ēciņa tagad pamesti un iet postā likteņa varā.

Kolkas raga robežsargu novērošanas tornis

PSRS laikos robežsargi no šī torņa novēroja un kontrolēja Irbes jūras šauruma ūdeņus un tajos laikos mēdza teikt, ka šim šaurumam pat pīle bez robežsargu ziņas cauri nevarot izpeldēt.

Strangers in the border area

Border guards have had a special way of finding out about strangers in the border area.

Slītere fake lighthouse

During the wars, various methods of deceiving the opponent were used to deceive the opponent. In order to deceive ships at sea, false navigation signs were created, one of which could have been at the Slītere lighthouse.

"Wind. Despite. And the Liv flag. ” (excerpt) - Ghost ships and barbed wire

Gunta Kārkliņa's memories of the Soviet times on the Liv coast - how did the boat cemetery appear there?

Border regime area

About times in the border regime area.

Slītere State Reserve in the border regime zone

Memories of former employees of Slītere State Reserve about Soviet times.

Krasta baterija Olmaņos

Uz ziemeļiem no Ventspils atrodas vēl viena nozīmīga krasta baterija. Tā atradusies Olmaņos un saukta par ,,Krasnoflotskaja,,.

Damage to Irbene radio telescopes

Before leaving Irbene, the army part damaged all radio telescope systems

Kā no Ventspils ar pašbūvētu laivu kāds aizbēga no robežsargiem

Ventspils ostā PSRS laikos bāzējās robežsargu patruļkuģi, kuru uzdevums bija patrulēt Baltijas jūras ūdeņos un nepieļaut robežas šķērsošanu ne no vienas puses – ne no ārpuses uz iekšu, ne no iekšpuses uz āru. Taču pagājušā gadsimta 70.gados Ventspilī tomēr noticis viens ārkārtas gadījums, par kuru gan paši ventspilnieki ilgi virtuvēs sačukstējušies un smējuši uz nebēdu.

Dabas foto Užavas piekrastē

Stāsts par aizsargājamā auga foto robežsardzes zonā.

"Here will be the Latvian SSR NPP!"

Andris Zaļkalns (born 1951, Chairman of the Vērgale Village Council of People's Deputies (1982-1989)) recalls the time when a nuclear power plant was almost built in Akmeņrags.