Ešelons

Ešelons (franču - échelon, angļu - echelon, krievu эшелон) - atkarībā no konteksta terminu lieto apzīmējot:

armijas izkārtojuma daļa; t.i., pārvietojoties, aiz avangarda seko armijas pirmais ešelons, tad otrais utt.

vilciena sastāvs ar uz vienu mērķi vestu kravu un cilvēkiem (arī lieto runājot par vilcieniem militārā nozīmē), t.i. speciālām vajadzībām paredzēts vilciena sastāvs.

Militārā nozīmē ar ešelonu saprot karaspēka formējumu daļu izkārtojumu taktiskā, operatīvā vai stratēģiskā kārtībā, kas paredzēta dažādu uzdevumu izpildei kara darbības teātra dažādos virzienos (rajonos) vai dažādās sfērās.

More information sources

Kategorija: Taktiskās vienības. Arta Buka Vēstures enciklopēdiskā vārdnīca. https://vesture.eu/Kategorija:Taktisk%C4%81s_vien%C4%ABbas

Эшелон (военное дело). Википедия. https://ej.uz/qgwi

Related objects

Lugažu dzelceļa stacija

Atrodas 3 kilometrus no Valkas pilsētas, uz autoceļa Valka - Inčukalns (A3), kreisajā pusē (ir norāde).

2.pasaules kara laikā, dzelzceļa līnijai Rīga – Valka bija īpaša nozīme. Tā kalpoja Vācijas armijai kā galvenā Ļeņingradas frontes apgādes artērija. Lugažu stacija ierīkota 1942.gadā kā Valkas priekšstacija militāro ešelonu formēšanai. Tajā bija ierīkoti 12 sliežu ceļi. Stratēģiski svarīgi bija arī sliežu ceļi starp Lugažu, Valkas un Valgas staciju, kas savā starpā veidoja trijstūri, lai varētu apgriezt bruņuvilcienus pretējā virzienā. Pie Pilēniešu mājām (aiz stacijas) atrodas sabrukusi sargu būda, ko vācu karavīri izmantoja, lai uzraudzītu karagūstekņus – dzelzceļa strādniekus.

Mūsdienās stacijas ēka apskatāma tikai no ārpuses.

Pie Lugažu dzelzceļa stacijas, kopš 1992. gada 25. marta ir uzstādīts piemineklis 1949. gada 25. martā un pirms tam uz Sibīriju izsūtītajiem vairāk kā 600 Latvijas Republikas pilsoņiem. Šis ir arhitekta Aivara Kondrāta darbs, kas darināts pēc Jāņa Sīmaņa pieminekļa meta. Tas ir veidots kā uz pusēm pāršķelts akmens, kas simbolizē sašķeltās latviešu ģimenes sirdis, būtībā arī visu tautu ar tās kultūru un tikumiem, atgādinot par vienu no drūmākajām lapaspusēm latviešu tautas vēsturē.