Stories of sunken machinery

PirmaiskausējumsMetalurgā.jpg
Pirmais kausējums Liepājas "Sarkanajā metālurgā" - pēc kara Latvijas zemi piesārņoja tūkstošiem kara laika lūžņu - pakāpeniski tos novāca un liela to daļa tika pārkausēta. Liepāja, 1945.g. (Latvijas Kara muzejs)

Līdz mūsdienām Latvijā saglabājušies neskaitāmi nostāsti par purvos un ezeros nogrimušu tehniku. Tikai retais no tiem ir patiess. 

Laikam katram sevi cienošam ezeram vai purvam Latvijā ir kāda leģenda par nogrimušu tanku, vai vismaz kravas mašīnu. Tās ir modernās teikas, kuras  atrod dzirdīgas ausis atkal un atkal. Ja ticētu katram šādam stāstam, tad liktos, ka abu karojošo pušu mērķis ir bija ne tik daudz uzvarēt pretinieku, bet nogremdēt iespējami vairāk tehnikas kādā dūksnājā.  Visbiežāk šie stāsti ir sagudroti jau pēc kara beigām un nav nekas cits, kā savdabīga tautas folklora. Šāda tipa leģendas ceļo no mutes mutē, katram stāstītājam pieliekot savu domu un versiju par tālā notikuma vietu, atrisinājumu un galu galā arī pašu notikuma vaininieku. Tā, pat ļoti ticams un uz vēsturiskiem notikumiem balstīts stāsts laika gaitā apaug ar pamatīgu velēnu un smagā mašīna kļūst par tanku, bet necila ceļmalas munīcijas krautuve - par nogāzušos lidmašīnu tuvējā ezeriņā. Tomēr, nav dūmu bez uguns un daudzām leģendām ir kaut vai neliels, bet patiess pamats – to pierāda atrastās lidmašīnas Ērgļu novada Palšu purvā, pie Liepājas un citur Latvijā. Skaļākais gadījums Latvijas vēsturē saistāms ar 1999.gada vasarā, purvā pie Pienavas atrastajiem padomju tankiem T-34 un IS-2. Entuziasti abus tankus no purva izvilka, taču vēlāk ap tiem sākās dažādas ar īpašumtiesībām saistītas nesaskaņas. Šobrīd abi tanki ir restaurēti un apskatāmi Militārās tehnikas muzejā Sventē. Pēc šī notikuma tehnikas meklētāji kļuvuši daudz uzmanīgāki un vairs skaļi nelielās par saviem atradumiem, lai gan tos noslēpt būtu diezgan problemātiski, jo tanks nav kabatā ieliekams. Dažkārt leģenda ir patiesa, taču līdz brīdim, kad pie tās pierādīšanas ķeras meklētāji tā piedzīvojusi jau pamatīgas izmaiņas. Tā tas bija gadījumā ar kādu smago auto, kuru vācieši nogremdējuši Tukuma ezerā. Ziemas laikā pārbaudot ar magnetometru ezera gultnē tiešām konstatēts pamatīgs metāla daudzums, kas saskanēja ar aculiecinieka teikto. Tomēr ūdenslīdējam pārmeklējot ezera dzelmi atklājies, ka tur ir tikai izmētāta munīcija – artilērijas šāviņi. Kad atklājums pavēstīts notikuma aculieciniekam, viņš tikai spējis saķert galvu, jo atcerējies, ka pašu mašīnu 1950.gados no ezera izvilkuši sarkanarmieši, bet ezera dzelmē palikusi daļa no mašīnas kravas, kas izvilkšanas procesā izbirusi. Līdzīgs stāsts ir arī par Jumurdas ezeru, kur pēc aculiecinieku nostāstiem 1944.gadā bija nokritusi kāda vācu izlūklidmašīna. Pēc ilgstošiem meklējumiem nekas gan netika atrasts, tomēr, visbeidzot, kāds no vietējiem atcerējies, ka lidmašīnu jau 1952. gadā no dzelmes izvilkuši padomju karavīri.

            Daudz biežāk meklētājiem nākas vilties, jo norādītajā vietā nav nekā, vai arī izdodas atrast padomju laika mantojumu – traktoru daļas, nogrimušus pontonus, mucas utml. lūžņus, kurus bērni spēlējoties noturējuši par kara laika mantojumu.

            Kuriozs ir kāds stāsts par betona kanalizācijas grodu ar metāla vāku, kas pēc bērnu nostāstiem ir „bijis tanks, kur laikam iekšā ir bijuši arī kritušie tankisti, jo dikti smirdējis.”

Realitātē mūsdienās Latvijā salīdzinoši bieži atrod dažādas lidmašīnas, bet no tankiem – to detaļas, visbiežāk tanku ķēžu daļas, riteņus un remonta instrumentus, retāk – bruņu fragmentus. Salīdzinoši nesen kāda entuziastu Liepājas pusē atrada saspridzinātu vācu triecienlielgabalu Sturmgeschütz IV, kuru pacietīgā darbā restaurēja.

            Kāpēc tanki un lidmašīnas atrodami ezeros un purvos? Purvi un ezeri klāj vairāk nekā 10% Latvijas teritorijas. Kara darbība norisinājās visā Latvijā, tāpēc dažkārt sadursmes un kaujas notika arī purvainās vietās. Vēl daudzus gadus pēc Otrā pasaules kara beigām sīvāko cīņu vietās mētājās sašauta, vai neilgi pēc kara saspridzināta tehnika. To vairāku gadu garumā pamazām vāca un nogādāja Liepājā „Sarkanā Metalurga” metāla kausēšanas krāsnīs. Taču tehnikai, kas kaujas laikā bija iestigusi kādā purvā, neviens īpaši pakaļ nesteidzās – bieži par to pat nezināja. Savukārt sašautās lidmašīnas piloti centās novirzīt vietās, kur iespējama salīdzinoši „mīkstāka nosēšanās” – ezeros un purvos, kur tās nogrima. Otra izplatītākā versija ir tehnikas iznīcināšana to speciāli nogremdējot – lai neatstātu pretiniekam.

Pasakotojas: Kārlis Dambītis; Šią istoriją užrašė: Valdis Kuzmins
Panaudoti šaltiniai ir literatūra:

Rescue of a tank T 34 out of the Pienava bog, Latvia - YouTube

Susijusios vietos

Monument to Victims of the Christmas Battles in Pienava

Located in Tukums region, on the side of the A9 motorway, about a kilometer behind Pienava in the direction of Liepaja.

The memorial is erected on the site of the Third Battle of Kurzeme or the Christmas battles in 1944. At the end of World War II, a peculiar situation had developed in the territory of Latvia. There were German army forces in Kurzeme, which the Red Army tried to eliminate or prevent their involvement in the fighting in East Prussia or around Berlin. "Kurzeme Fortress" - the most common term to describe the battles in Kurzeme from 1944 to 1945. The "battles of Kurzeme" were the military action of the German army to repel the large-scale attacks of the Red Army. Latvian legionnaires also took an active part in the fighting in Kurzeme.

Today you can see the memorial site. The open countryside without the oldest buildings is a witness to the war.

 
Memorial Stone to Defenders of the Kurzeme Fortification

Located in Tukums region, on the side of the A9 motorway, 500 m from the turn to Lesteni in the direction of Riga.

The memorial site was established in 1991 near the Rumbu houses, in the vicinity of which there was active warfare. This is a tribute to the defenders of the "Kurzeme Fortress" who fought against the Red Army in World War II. The battles were significant because they temporarily stopped the Red Army's complete occupation of Latvia. About 300,000 Latvians emigrated, avoiding crimes against the civilian population by the Soviet regime.

At the end of World War II, a peculiar situation had developed in the territory of Latvia. There were German army forces in Kurzeme, which the Red Army tried to eliminate or prevent their involvement in the fighting in East Prussia or around Berlin. "Kurzeme Fortress" - the most common term to describe the warfare in Kurzeme from 1944 to 1945. The "battles of Kurzeme" were the battles of the German army to repel the large-scale attacks of the Red Army. The Kurzeme fortress ceased to exist shortly after the German capitulation.

Today you can see a place of remembrance and rest, which has been popular among Latvian legionnaires since the restoration of Latvia's independence.

 
Museum of military vehicles in Svente manor

The collection of military equipment is located next to the Svente Manor hotel, around 20 kilometres from Daugavpils. The exhibits on display include Soviet Army tanks: a T-34 medium tank, as well as IS-2 and IS-2M heavy tanks named after Stalin, BRDM-2 and BRDM-1 armoured reconnaissance vehicles, Jeep Willys and GAZ-67 military vehicles, self-propelled machinery, cannons and other pieces of equipment. This is the largest collection of tanks in the Baltic States.

Kurzeme fortress museum in Zante

The museum exposition (the only museum dedicated to the Kurzeme fortress) tells richly and engagingly about the course of warfare in the Kurzeme fortress and the future fates of Latvian soldiers. On the other hand, in the open-air exhibition, you can walk around and see the restored wartime trenches, bunkers and heavy military equipment.

Working hours:

Monday - Tuesday - closed

Wednesday - Saturday - 10:00 - 17:00

Sunday - 10:00 - 15:00

It is advisable to contact in advance by phone 29442311.

Memorial site for Hermann Faul

It is located at the crossroads of rural roads, turning off the road leading from Pienava to Džūkste.

Memorial to H. Faul, and to the nine German and Latvian soldiers who fell in the battle of 27 December 1944 (probably blown up by a direct hit from a cannon shell) and who are presumed missing since then, as no remains, documents or other evidence of their identity have been found.

Boat trip in Ciecere lake by the boat “Zezer”

During the ride with the recreational boat “Zezer” along Lake Ciecere near Brocēni you can listen to the audio guide and captain's stories about Lake Ciecere and the city of Brocēni on its shores, World War II events near Lake Ciecere, trenches on both sides of the lake and the Oak Island, as well as the tank route running along an observation tower and the tank that is said to be sunk in the lake. The audio guide is available in Latvian, Lithuanian, English, and Russian languages. The ride takes 1 hour 15 min.