Kūdikio laukimas miškuose

Istorija pasakoja moters partizanės slaptymąsi ir vaiko gimimą ir auginimą miškuose.

Marytė Vaidilaitė užaugo komunistuojančioje šeimoje. Jos tėvas Jonas Vaidila iš Miliškių kaimo buvo aršus komunistas, dirbo Pabiržės valsčiaus žemės ūkio vedėju (žemės dalijimo komisijos pirmininku). Tačiau dukra Marytė nusigręžė nuo tėvo, jos įsitikinimus pakeitė mylimasis Jonas Marciukas. Kaip pasakojo Bronius Skiauterė, „Dar prie vokiečių jie atvirai draugavo, ruošėsi vestis, bet artėjantis frontas sujaukė jų visus planus ir Marciukas pas tą Marytę tėvų namuose pasidarė bunkerį pasislėpt nuo bolševikų. Kiek ten buvo, kiek nebuvo, užėjus rusams, jis išėjo į mišką, o kartu su juo ir Marytė.“  Kartu su vyru ji ėjo iš vieno bunkerio į kitą. „Papilietį Marciuką Joną aš du kartus mačiau. Jis buvo vienas iš stambesnių mūsų krašto vadų. Jo žmonos Marytės Vaidilaitės tėvas buvo skrebas.“

Didžiausia problema partizanei buvo kūdikio laukimas. Žinoma, partizanai susilaukdavo vaikų, kurie pasaulį išvysdavo iš meilės ir buvo laukiami, tačiau gyvenant miške nebuvo sąlygų pasirūpinti kūdikiu. Marytė ir Jonas Marciukai susilaukė dviejų vaikelių. Deja, tėvais jie netapo nė vienam iš jų. B. Skiauterė pasakojo, kad „Po pirmojo kūdikio mirties Marytė pagimdė antrąjį ir paliko pas savo giminaičius, bet tie, bijodami rizikuoti, apie tą vaiką pranešė Papilio seniūnui.“29 Marytės ir Jono Marciukų dukrą įsivaikino Jakovlevų šeima iš Suvainiškio. Ji buvo pakrikštyta mamos Marytės vardu.

„Po šios mergaitės atsiradimo Marciukai dar gyveno apie metus laiko. Jie turėjo įsirengę bunkerį netoli Papilio miestelio Griauzdės kaime nebaigtam statyti Matuzevičiaus name.“ Čia jie ir žuvo per susišaudymą su skrebais. „Nesėkmingi buvo ir 1952 m. Balandžio 6 d. Pandėlio rajono Griauzdės kaime negyvenamame name stribai užtiko partizanų slėptuvę. Partizanai atsišaudė pusantros valandos. Kai čekistai padegė namą, mėgindami iš jo prasiveržti žuvo papiliečių partizanų būrio vadas J. Marciukas ir jo žmona partizanė Marija Vaidelaitė.“ Nužudytieji buvo atvežti ir paguldyti prie Papilio bažnyčios, o po to užkasti rezistentų kapinėse.

Partizanų sužadėtinės dažnai savo noru kartu su apsuptais myli- maisiais pasirinkdavo mirtį. M. Vaidilaitė paaukojo dar daugiau, ne tik savo gyvybę, bet ir galimybę būti motina.

 

Used sources and references:
  • Emilija Raibužytė-Kalninienė, Partizaninis judėjimas Biržų krašte: Moterys, kovojusios už Lietuvos laisvę, XX konferencijos pranešimai.