Nepatogus plk. V. Skorupskio liudijimas apie 1926 m. gruodžio 17 d. perversmą
1930 m. plk. V. Skorupskio Prancūzijos leidykloje Charles – Lavauzelle & Co išleista knyga „Karinių įvykių Lietuvoje liudytojo prisiminimai“, kurios šeštasis skyrelis skirtas gruodžio perversmui.
Atsiminimuose plk V. Skorupskis aktualizavo socialistų pergalę III Seimo rinkimuose, netvarką ir suirutę kariuomenėje, išsamiai aprašė kaip kartu su gen. P. Plechavičiumi ir gen. ltn. K. Ladyga apsisprendė daryti perversmą, sukūrė slaptą trejetų organizaciją kariuomenėje, apie rengiamą perversmą informavo Antaną Merkį. Atsiminimuose plk. V. Skorupskis išsamiai apibūdino, kaip buvo užimtas vyriausias štabas, suimti ministrai, išvaikytas seimas, pavaizdavo nesėkmingus Vyriausiojo štabo viršininko plk. Kazio Škirpos ir I Karo apygardos vado plk. Aleksandro Jakaičio mėginimus inspiruoti pasipriešinimą perversmininkams. Svarbu tai, kad plk. V. Skorupskis atsiminimuose atvirai pabrėžė, kad žygis nuvertė teisėtą, konstitucinę vyriausybę. Tai buvo vieninteliai atsiminimai, kuriuose nuodugniai išdėstyta perversmo eiga, įvardinti jo organizatoriai ir be užuolankų pateiktas teisinis šio žingsnio įvertinimas, kaip pamatysime vėliau, plk. V. Skorupskio atsiminimai prieštaravo tautininkų komunikuojamoms perversmo reikšmes.
Plk. V. Skorupskio atsiminimai buvo išspausdinti prancūzų kalba Prancūzijoje, todėl Lietuvos skaitytojo nepasiekė, nors tokių pastangų būta. 1931 m. “Naujosios Romuvos” pirmojo numerio turinyje nurodyta, kad žurnalo vienuoliktame puslapyje bus paskelbtas plk. V. Skorupskio straipsnis „Kodėl ir kaip buvo įvykdytas gruodžio 17 d. perversmas”, tačiau žurnale šių paslapių nebėra. Kadangi 1931 m. vasario 4 d. Krašto apsaugos ministerija uždraudė platinti šią plk. V. Skorupskio knygą, o Užsienio reikalų ministerija manė, kad „knygos platinimas būtų kenksmingas“. Tai akivaizdžiai įrodo tautininkų režimo siekį naudojantis administraciniais instrumentais pašalinti su režimo formuojama kultūrinė atmintimi nesutampantį plk. V. Skorupskio pasakojimą apie perversmą.
- V. Skorupskis, La Resu Nepriklausomybės karas rection L‘ un peuple, Paris, 1930.