Salantų tankas

2.jpg
Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta Salantuose Sovietmetis Fot. nežinomas. Iš: Pauliaus Vaniuchino asmeninio rinkinio

Pasakojama sovietinio sunkiojo tanko IS-2 istorija Salantuose nuo Antrojo pasaulinio karo įvykių iki jo tapsmo sovietinio memorialo elementu ir meninės erdvės (Orvidų sodybos-muziejaus) dalimi.

Orvidų sodybos-muziejaus lankytojus pasitinka tankas IS-2 (ИС-2). Šie sovietų gamybos tankai pasirodė 1944 m. Jie priskiriami sunkiųjų tankų kategorijai (svėrė 46 tonas) ir laikomi galingiausiu ir stipriausią šarvą turėjusiu sovietų tanku Antrajame pasauliniame kare. Tai buvo sovietų atsakas į vokiečių Tiger I. Teigiama, kad šie tankai suvaidino didelį vaidmenį 1944–1945 m. mūšiuose, ypač šturmuojant miestus. Sovietų Sąjungos ir Rusijos Federacijos pajėgose IS-2 naudoti iki 1993 m. Vieną iš jų, kaip eksponatą, šiandien galima išvysti ir Lietuvoje.

1944 m. Salantų miesto turgavietės pakraštyje pradėti laidoti Sovietų Sąjungos kareiviai. 1944–1945 m. čia buvo sukelti karių palaikai iš viso Salantų valsčiaus, taip pat atvežta karių palaikų iš Kuršo. Salantuose buvo palaidotas ir tanko įgulos vadas gvardijos jaunesnysis leitenantas Georgijus Tyrinas (g. 1918). 1939–1940 m. Tyrinas dalyvavo Sovietų Sąjungos invazijoje į Suomiją (Žiemos kare), o nuo 1941 m. birželio – Antrajame pasauliniame kare. 1944 jam už drąsą ir didvyriškumą mūšiuose forsuojant Dniprą ir gvardijos placdarmo apgynimą suteiktas Sovietų Sąjungos didvyrio vardas. 1944 m. spalio 16 d. Tyrinas žuvo mūšyje Lietuvoje. Būtent su šiuo kariu susijęs ir tanko monumento atsiradimas Salantuose.

Pagerbiant Sovietų Sąjungos didvyrį Tyriną, 1947 m. Salantų Sovietų Sąjungos karių kapinėse buvo pastatytas monumentas su tanku. Nors literatūroje minima, kad Tyrinas vadovavo sovietų gamybos sunkiajam tankui KV (КВ; gamintas 1939–1942) ar britų gamybos Mk.IV (A22) „Čerčilis“ (1941–1945; į Sovietų Sąjungą pateko pagal Lendlizo programą), kapinėse pastatytas IS-2. Apie pastarąjį tanką pasakojama, kad karo metu Salantuose jis užvažiavęs ant minos ir sprogęs. Paminklui panaudotas tik tanko „kiautas“, nes vidaus įranga sprogimo buvo sunaikinta. Centrinė Salantų miesto aikštė taip pat buvo pavadinta Tyrino vardu. Monumentas netruko įsilieti į Salantų kasdienybę: tapo žmonių susitikimų bei pasimatymų ir dažna fotografavimosi vieta, prie jo minėtos Tarptautinės darbo dienos (gegužės 1 d.) ir kitos šventės.

Taip tankas išstovėjo daugiau nei 40 metų. Tolimesnė jo istorija plėtojosi Rugpjūčio pučo dienomis. Tik pasibaigus nesėkmingam pučui, 1991 m. rugpjūčio 24 d. Salantų miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, leidžiantį menininkui Viliui Orvidui tanką nukelti ir parsigabenti į savo sodybą. Būta sąlygos, kad tankas liks savivaldybės nuosavybe. Taip ir įvyko, Orvidas tanką parsigabeno į savo garsiąją sodybą netoli Salantų, šiandien žinomą kaip Orvidų sodyba-muziejus. Salantiškiai mena, kad tanko nuo pjedestalo vienu sykiu net ir su galingu japonišku kranu nukelti nebuvo įmanoma, tad jis buvo nukeltas ir į sodybą išgabentas dalimis. Vaikai kūrybingai „iššifravo“ ir tanką nukėlusio krano KATO pavadinimą – „Kuda Otpravil Tank Orvidas“.

2011 m. rugsėjo 9 d. ant postamento, kur anksčiau stovėjo tankas, atsirado skulptūra „Tankas“ – buvo pastatyta menininko Juozo Laivio sukurta tanko IS-2 kopija. Tankas, galima sakyti, bent jau trumpam sugrįžo į Salantus. Pasak projekto koordinatoriaus Tomo Danilevičiaus, ši provokatyvi meninė akcija buvo skirta „miestelio gyventojams bei jų kūrybiškumo skatinimui“. Ši akcija buvo meninio projekto „Mobilios skulptūros“ dalis.

 

Used sources and references:
1.jpg
3.jpg
4.jpg