Šaulių namai Utenoje Мемориальный комплекс

97

Utenos miesto centre.

Šaulių namai yra unikalus Lietuvos šaulių sąjungos statinys, skirtas ne tik karinei, bet ir kultūrinei funkcijai. Utenos šaulių namai – vienas įspūdingesnių tokio tipo statinių Lietuvoje. 1927 m. buvo sumanyta Utenos Miesto sode pastatyti Lietuvos laisvės paminklą bei nuspręsta, kad geriausias paminklas bus modernūs šaulių namai. Planuota, kad pastate bus šaulių rinktinės būstinė, patalpos muziejui, vaidinimui ir kinematografui, o šalia pastato bus įrengta teniso aikštelė. Utenos šaulių namai buvo iškilmingai atidaryti 1933 m. birželio 15 d. ir greitai tapo visuomenės susibūrimo vieta ir kultūros centru. Tai buvo vienas įspūdingiausių šio tipo pastatų visoje tarpukario Lietuvoje.

1945 m. šaulių namai buvo reorganizuoti į Utenos kultūros namus. Atkūrus šalies nepriklausomybę, pastatas grąžintas Lietuvos šaulių sąjungai. 2009 m. Utenos miesto sodas pertvarkytas, o parko pagrindinis takas, suprojektuotas kaip centrinė Miesto sodo kompozicijos ašis, veda link senųjų šaulių namų – dabartinės Plk. Prano Saladžiaus šaulių (Utenos aps.) 9-osios rinktinės būstinės. Priešais šaulių namus auga paminklinis ąžuolas. Manoma, kad medis pasodintas 1930-aisiais – Vytauto Didžiojo metais arba 1933-aisiais, per šaulių namų pašventinimą. 2019 m. šaulių namuose duris lankytojams atvėrė Utenos kamerinis teatras.

Используемые источники и ссылки:

Vytautas Jokubauskas, Kultūrinės veiklos centrai tarpukario Lietuvoje: „šaulių namai – tautos namai“, Lituanistica, 2015, nr. 3, p. 166 – 184.

Dar vienas švietimo židinys Rytų Lietuvoje. Lietuvos aidas, 1935 m. rugsėjo 26 d., p. 4.