Olaine Ajaloo- ja Kunstimuuseum koos Esimese maailmasõja õpperaja ja punkriga
Muuseum

Olaine History and Art Museum
322Latviešustrēlniekipēcapbalvošanasparuzbruk.jpg
323Latviešustrēlniekiapgūstdzeloņdrāšuaižogoj.jpg
32LatviešustrēlniekiierakšanāsmācībāsLatvijas.jpg
O_Muzejs-21-1024x683.jpg
O_Muzejs-70-1-1024x683.jpg
O_Muzejs-83-1024x683.jpg
 Jelgavas iela 9-37, Olaine, Olaines novads, LV – 2114, Läti
 +371 22057669
 Māris Ribickis, muzeja vecākais speciālists
26

Olaine Ajaloo- ja Kunstimuuseumi näitus tutvustab Nõukogude okupatsiooni aega Olaines. Muuseumi territooriumile on rajatud Esimese maailmasõja teemaline õpperada kaitserajatiste restaureeritud elementidega. Kohale, kus kunagi asus Esimese maailmasõja aegne Vene armee kaitseliin, on rajatud vene sõdurite punker. Külastajad saavad tutvuda osaga lasketornist. Jaunolaines Plakanciemsi ristmikul asub Esimese maailmasõja aegne raudbetoonist kindlustus. Esimese maailmasõja ajal peeti siin Vene ja Saksa armee vahel lahinguid. Luure- ja muude operatsioonidega olid seotud ka Läti kütipolgud. Soine maastik muutis selle ala raskesti kaitstavaks, aga väga oluliseks võitluspaigaks Läti sõjaajaloos. Olaine tekkis tänu heale asukohale Jelgava ja Riia vahel, kus praegu asub Jaunolaine. Lähedal asus Olaine mõis. Tänapäevane Olaine ehitati Nõukogude okupatsiooni ajal, kui seal hakati arendama tööstusettevõtlust.

Kasutatud allikad ja viited:

Olaine Ajaloo- ja Kunstimuuseumi ametlik veebisait. Kättesaadav: https://olainesmuzejs.lv [Vaatud: 20.03.2021.].

 

Haridusprogrammid

Puudutage minevikku. Saage täna aru

Programmi eesmärk on ärgitada õpilasi tundma huvi mineviku, selle sündmuste vastu ning otsima seoseid tänapäevaga. Vaadake koos 5 lühifilmi elust ja igapäevaelust Lätis 20. sajandil. teisel poolajal. Tutvume "ajakapslis" saadetavate asjadega, nende päritoluga, tootjaga... samas õppime ka kuidas ja kust tootjat otsida. Ja siis läbi ülesannete ja mängude hinnata ja võrrelda neid aegu tänasega. See saade ei räägi sõjast, kuid kindlasti on see seotud sõja tagajärgedega Läti inimeste igapäevaelule ja majandusele.

Ajas reisimine. 1919. aasta

Programmi eesmärk on edendada teadlikkust Lāčplēši päevast ja tugevdada uue põlvkonna rahvuslikku identiteeti. Selles tunnis on õpilastel võimalus rännata aastasse 1919, jagunedes meeskondadeks, astuvad õpilased kahe vastase - Läti armee ja Bermonti vägede - rolli. Vastava varustuse abil sooritatakse erinevaid ülesandeid, luuakse kaitsepositsioone, käiakse luuremas ja luuakse peidukohti, et tunni lõpus välja selgitada ajalooline võitja. Marsruudile on loodud ringikujuline jalutusrada, mis hõlmab relvastust, kaevikut, suurtükipunkti ja kahurit. Kõik nimetatud huvipunktid asuvad seal, kus arheoloogilistel väljakaevamistel on leitud tõendeid nende asukoha kohta. Sellel marsruudil on ka mälestuskivi vabadusvõitluses hukkunutele ja sõdurite asula makett sellisel kujul, nagu see oli Esimese maailmasõja ajal. Kogu rajal on viidad punktkirjasiltidega ja kõik on ratastoolis inimestele ligipääsetav, et inimesed saaksid ka seda kohta uudistada ja nautida.

Seotud lood

Läti laskuritest Olaine kandis

Mälestustes peegeldub Läti laskurite igapäevaelu Olaine kandis. Kirjeldatud pole mitte ainult elutingimusi, vaid ka tavalist ülesannet – vastase positsioonide luuret.

Kaitsepositsioonide loomine.

Kirjelduses vaadeldakse lahinguvälja kindlustust üldiselt. Lähtutakse Esimese maailmasõja kogemusest ja olukorrast, mil on vaja korraldada ulatuslik töö kindlustuste kallal.

Sēlija metsavendade asundus Sūpe rabasse

Sūpe soo on seotud inimeste ja paikade koosmõjus välja kujunenud sissiasustus- ja võitluskohtadega. Seda kirjeldab lätlasest pagulase Albert Eglīse ballaad sündmustest tema kodumaal Sūpe rabas "Sammal ja muda" – austusavaldus Sūpe soo partisanidele: